Turvates Euroopa juhte

Autor: • Lisatud 26. mai, 2016
„Turvamehed pole kurjade nägudega tõsised mehed. Me oleme tavalised, positiivse ellusuhtumisega inimesed,” Janek Saar

„Turvamehed pole kurjade nägudega tõsised mehed. Me oleme tavalised, positiivse ellusuhtumisega inimesed,” Janek Saar

Arvamus, et Jean Claude Junckeri turvamehe amet tähendab peamiselt seista tema selja taga tõsise näoga, on äärmiselt ekslik. Oma tööst Euroopa ühe tähtsama mehe julgestusmeeskonnas räägib Janek Saar.

Euroopa Komisjoni presidenti Jean Claude Junckerit, nagu ka teisi kõrgeid võimuesindajaid, ümbritseb vaat et igal sammul julgestusmeeskond, kes peab kindlustama Euroopa Liidu ühe tähtsama mehe turvalisuse. “Ma tahaksin väga, et kuvand meie tööst muutuks. Turvamehed pole kurjade nägudega tõsised mehed. Me oleme tavalised, positiivse ellusuhtumisega inimesed,” ütleb Janek Saar naeratades. Ta selgitab, et tegevused, mis julgestusmeeskonna tööst avalikkusele kõige rohkem silma paistavad, moodustavad tema tööst väga väikese osa. Kõige suurema osa moodustab hoopis ettevalmistustöö, et kui president kusagil viibib, külalisi vastu võtab või ühest kohast teise liigub, oleks alati võimalikult täpselt juba enne teada, mida võib juhtuda. “Kui oled kõikvõimalikeks olukordadeks ette valmistatud, siis tõenäoliselt ei juhtu midagi. Aga olenemata sellest, mida me arvame või teame, peame olema alati valmis kõige hullemaks,” märgib Saar.

Analüütiline ja strateegiline mõtlemine

Janek Saar töötab Euroopa Komisjoni juures alates 2012. aastast. Eelmise kabineti ajal, kui Euroopa Komisjoni president oli José Manuel Barroso, oli Janeki töö turvata Euroopa Liidu kõrget esindajat Catherine Ashtonit. Uues kabinetis kuulub ta Junckeri julgestusmeeskonda ehk nende inimeste hulka, kes näevad presidenti iga päev kõige lähemalt.

Ta on väga tore inimene, üks parimaid, keda oleksin osanud soovida. Temaga on väga lihtne suhelda, ta suhtub inimestesse võrdselt, ei tee vahet meil ja kabinetiliikmetel,” kiidab Saar. “Pikka juttu ta ei tee ja päevapoliitilisi teemasid meiega ei aruta, aga vahel teeb nalja ja küsib alati, kuidas läheb.

Kuigi kõrvaltvaatajale võib turvamehe töö tunduda lihtne, ei saa kindlasti igaüks sellega hakkama − kõrgete poliitikute julgestamine nõuab analüütilist ja strateegilist mõtlemist, võimet peensusteni planeerida ja ette näha võimalikke tulevikustsenaariume ning oskust võtta kiiresti vastu keerulisi otsuseid. Amet tähendab suhtlemist väga paljude inimestega, reisimist ja pikki tööpäevi.

Kui Junckeril on plaanis visiit mõnda välisriiki, peab julgestusteenistus juba varem kohale sõitma, tutvuma olukorraga ning presidendi julgeolekuküsimused ette valmistama. Mõnikord on planeerimine kergem, näiteks kui sõidetakse mõnda turvalisemasse Euroopa riiki, aga sageli tuleb end kurssi viia uute kultuuride ja keeruliste olukordadega. Janek Saar on planeerinud visiite mitmesse Aafrika kriisiriiki, näiteks Lõuna-Sudaani, Somaaliasse, Kongo Demokraatlikku Vabariiki, aga ka Iraaki, Usbekistani, Kasahstani, Saudi-Araabiasse, Bruneisse.

“Kui saan teada riigi, siis läheb minu töö põnevaks. Lõppeks on kõik meie õlul − meie koordineerime, kuhu ja mis kell president liigub, millal ta ei liigu. Kui vaja, peame kiiresti plaane muutma,” selgitab Saar, tunnistades, et seetõttu ei jää tal enamasti neil reisidel vaba aega kohaliku eluoluga tutvumiseks. On tavaline, et tööpäevad on vähemalt 12-tunnised. Koostöös teiste oma meeskonna liikmetega ja kohalike partneritega tuleb paika panna suur hulk detaile, näiteks presidendi liikumismarsruudid, samuti ajakava, millal ja kuhu president liigub. Üle tuleb vaadata hotelli ja kohtumispaikade turvalisus ning läbi mõelda, mida teha siis, kui juhtub midagi ootamatut.

Ootamatud olukorrad

Saare sõnul ootamatusi väga tihti ette ei tule, sest plaanid on väga detailsed ja mõeldakse ka sellele, kuidas käituda, kui tuleb kiiresti kuskilt lahkuda või valida sõiduks uus marsruut. Siiski on tulnud ette ka ootamatusi, mil turvameeste käitumine on tekitanud ühiskonnas küsimusi. Janek meenutab üht oma kolleegide vahejuhtumit 2013. aasta suvest, kui Euroopa Komisjoni külastas Tuneesia peaminister Ali Laarayedh. Kui Laarayedhi eskort hakkas komisjoni peahoonest välja sõitma, hüppasid autodele palja ülakehaga naised, organisatsiooni Femen aktivistid, kes karjusid “Stop repression!” ja “Free Amina!”. Naised nõudsid nõnda feministi Amina Sboui vabastamist. Sboui istus toona Tuneesias vangis, sest ta oli postitanud internetti endli, kus ta loeb raamatut, sigaret käes, huuled värvitud tulipunaseks ja tema katmata rindadel on araabiakeelne kiri “Minu keha kuulub mulle; see ei ole kellegi au allikas.”

Komisjoni turvamehed tõmbasid naised autodelt maha ning internetis hakkasid levima dramaatilised videod ja fotod sellest, kuidas turvamehed poolpaljaid naisi vastu maad suruvad. Kommentaariumides ja foorumites avaldasid inimesed pahameelt, kuid Janek Saar paneb südamele, et oluline on mõista ka teist poolt ehk julgestustöötajaid.

Meie peame tegutsema, ja pole vahet, kas tegemist on naise või mehega. Lõppude lõpuks me ei tea, kes nad on, kas tegemist on rahumeelse protestiga või on seal taga midagi muud?” ütleb Saar, rõhutades, et turvamehed pole pahatahtlikud, vaid teevad lihtsalt oma tööd, püüdes seda teha võimalikult hästi. Nagu kõik teisedki, kes oma ametit armastavad.

****

Janek Saar
*Sündis 1981. aastal Raplas.
*Lõpetas Järvakandi Gümnaasiumi.
*Õppis Kehtna Majandus- ja Tehnoloogiakoolis ning Kaitseväe Lahingukoolis.
*2001–2010 töötas Eesti Kaitsejõududes eri ametites.
*2010–2012 tagas Euroopa delegatsiooni juhi julgeolekut Afganistanis.
*Alates 2012. aastast töötab Euroopa Komisjonis, tagades Euroopa Komisjoni presidendi ja teiste kõrgete ametiisikute turvalisust. Tema tööülesannete hulka kuulub ka välismissioonide turvalisuse tagamine, ettevalmistamine ja läbiviimine, komisjonisiseste visiitide organiseerimine ja siseturvalisuse tagamine.
*Valdab eesti ja inglise keelt, mõnevõrra räägib vene ja prantsuse keelt.
*Hobid: Pekiti-Tirsia Kali baasil jõustruktuuridele arendatud käsivõitlus, matkamine, üldfüüsiline treening, laskesport.

 

Teksti autor: Liis Kängsepp
Foto: Heiki Laan

Autorist: Liis Kängsepp

Kommenteeri

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Saad kasutada järgmisi HTML-i märgendeid ja atribuute: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>