TTIPi läbirääkimised koguvad tempot

Autor: • Lisatud 15. oktoober, 2015
EL loodab kaubandusläbirääkimistes USAga astuda sammu edasi

EL loodab kaubandusläbirääkimistes USAga astuda sammu edasi

Järgmisel nädalal kogunevad Euroopa Liidu ja Ameerika Ühendriikide esindajad taas arutama ambitsioonikaimat rahvusvahelist kaubanduslepet maailma ajaloos, mis peaks hõlbustama Euroopa ettevõtete pääsu USA turule.

Kui Atlandi-ülene kaubandus- ja investeerimispartnerlus (inglise keeles Transatlantic Trade Investment Partnership, lühidalt TTIP) lõpuks allkirjad saab, peaks tavalisele inimesele tähendama laiemat kaubavalikut ja paremaid hindu. Nõnda usub Nele Eichhorn, kes töötab Euroopa Komisjoni Kaubandusvoliniku Cecilia Malmströmi kabinetis ja tegeleb TTIPiga vaat et iga päev.

„USAst pärit kaubad on praegu sageli kõrgelt maksustatud, need jõuaksid turule madalamate hindadega,” sõnas Eichhorn ja tõi näiteks rõivad, mille impordile Euroopasse on kehtestatud kõrged tariifid. TTIP kaotaks mitmed sellised tariifid ja veelgi olulisem on, et väheneks ka Euroopasse kaupade toomisega seotud bürokraatia. Kuid tegemist on nn kahesuunalise tänavaga: meie saame odavamalt osta USAs toodetud kaupu, samas kui Euroopa ettevõtted saavad kergemini oma toodete ja teenustega nende turule. See tähendaks uusi töökohti ja loodetavasti ka kiiremat majanduskasvu. Juba praegu on Euroopas 5 miljonit  töökohta, mis seotud ainult kaupade-teenuste ekspordiga USAsse.

„TTIP on ambitsioonikas, kuna kokku ei lepita ainult tariifide alandamises või nende kaotamises, vaid ka selles, kuidas teeme regulatiivset koostööd ja vähendame bürokraatiat,” sõnas Eichhorn. Ta tõi näite, et praegu on mitmeid valdkondi, kus kõrgete standarditega valdkondades tehakse samu uuringuid ja toodete testimisi mõlemal pool ookeani. Ka sellist bürokraatiat aitaks TTIP vähendada. „Kuigi nii ELis kui ka USAs on farmaatsiatööstuse laboritele kõrged nõudmised, ei tunnusta me praegu ELis ameeriklaste kontrolle ja vastupidi,” ütles Eichhorn.

Ta lisas, et eriliseks teeb TTIPi ka see, tegemist on läbipaistvamate kaubandusläbirääkimistega ELi ajaloos. Igaühel, kes soovib, on võimalus end täpselt kursis hoida läbirääkimiste kuluga ning ettepanekutega, mis EL USAle esitab. Samuti on tegemist esimese lepinguga, kus väikese ja keskmise suurusega ettevõtetele (nn VKEd) on pühendatud oma peatükk. Nii peaks hõlbustuma USA turule minek just väiksemate ettevõtete jaoks.

„30% Euroopa ekspordist annavad VKEd, kuid samas on tõsi see, et suurem osa VKEdest ei ekspordi, sageli on põhjuseks keerulised reeglid ja regulatsioonid,” sõnas Eichhorn. „Meil on siin tublisti arenguruumi, eriti arvestades, et e-kaubandus annab võimaluse kauplemiseks inimese koduköögist, asugu see siis Kehras või Miamis.”

Euroopa Komisjoni Eesti Esindus ja Ameerika Kaubanduskoda korraldavad Euroopa Majas homme seminari „Atlandiülene kaubandus- ja investeerimispartnerlus (TTIP)”, kus arutletakse, mida sisaldab  Euroopa Liidu ja Ameerika Ühendriikide vahel läbiräägitav kaubandus- ja investeerimislepe ning millised on seeläbi tekkivad võimalused Eesti ja kogu Euroopa ettevõtetele.

Autorist: Eurokratt

Kommenteeri

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Saad kasutada järgmisi HTML-i märgendeid ja atribuute: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>