Suurim osa EL-i eelarvest läheb majanduskasvu virgutamiseks

Autor: • Lisatud 4. juuni, 2015
EL-i eelarvekava on koos

EL-i eelarvekava on koos

Peaaegu pool Euroopa Liidu tuleva aasta eelarvest plaanitakse suunata majanduskasvu ja tööhõive ergutamiseks, näiteks läheb oluline osa sellest väikese ja keskmise suurusega ettevõtete konkurentsivõime tõstmiseks.

„Praegu ei ole veel teada, kui suur osa Euroopa Liidu 2016. aasta eelarvest Eestisse tuleb,” ütles Eurokratile rahandusministeeriumi fiskaalpoliitika osakonna nõunik Tiiu-Tatjana Reinbusch. Ta selgitas, et eelarves on oluline roll Euroopa Komisjoni presidendi Jean-Claude Junckeri ideel luua Euroopa strateegiliste investeeringute fond (EFSI). Jätkuvalt on tähtis ka teaduse rahastamine läbi programmi Horisont 2020, samuti Euroopa Ühendamise Rahastu, energialiit, digitaalne ühisturg, noorte tööhõive algatus ja lahenduse leidmine migratsiooniprobleemidele.

„Euroopa Komisjoni esimene sissejuhatav esitlus Euroopa Liidu 2016. aasta üldeelarve kohta liikmesriikide esindajatest koosnevas Euroopa Liidu nõukogu eelarvekomitees toimus 28. mail. Päev varem arutas eelarvet Euroopa Parlament,” sõnas Reinbusch. „Arutelu nõukogu positsiooni kujundamiseks on alanud ja esmane kokkulepe võiks sündida juulis. Muudatusi eelarvesse võib tuua ka arutelu Euroopa Parlamendis.“

Eelarve kogumaht peaks olema pisut üle 140 miljardi euro, millest ligi pool – üle 66 miljardi – on mõeldud eelkõige majanduskasvu, tööhõive ja konkurentsivõime ergutamiseks. Raha saab sellest potist näiteks programm COSME, mis on mõeldud väikese ja keskmise suurusega ettevõtete konkurentsivõime parandamiseks.

Teaduse rahastamise programmi Horisont 2020 eelarve kasvab praeguse plaani järgi enam kui 10% ning rohkem raha kui tänavu saab ka programm Erasmus+, mis aitab rohkem kui neljal miljonil eurooplasel EL-is töötada ja õppida.

„Praeguses majandusolukorras on tähtsam kui kunagi varem kasutada maksumaksja raha targalt,” ütles eelarve ja inimressursside eest vastutav Euroopa Komisjoni asepresident Kristalina Georgieva. „Meie 2016. aasta eelarve toetab majanduse taastumist majanduskasvu ja töökohtade loomist edendavate investeeringute kaudu ning aitab toime tulla väliste probleemidega, näiteks rändega. Eelarve on vastuseks Euroopa põletavaimatele probleemidele ja sellega püütakse saavutada parimaid võimalikke tulemusi.”

Komisjon on eelarvekava saatnud Euroopa Liidu parlamenti ja nõukokku. Nõukogu seisukoht peaks selguma sügiseks ning eelarve peaks olema vastu võetud aasta lõpuks. 

Autorist: Eurokratt

Kommenteeri

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Saad kasutada järgmisi HTML-i märgendeid ja atribuute: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>