Maailma suurim ühtne turg: Euroopa suurim varandus ja majanduse uus kasvuvõimalus

Autor: • Lisatud 16. juuni, 2016

AutoEuroopastÜhtne turg on oluline saavutus. Võimaldades inimestel, teenustel, kaupadel ja kapitalil maailma suurima majanduse siseselt vabalt liikuda, lõikame me kõik kasu suuremast valikuvõimalusest ja madalamatest hindadest, kuna liidu poolt miljardit tarbijat teenindavad 30 miljonit ettevõtet, kelle käive ulatub 14 triljoni euroni. Meie äriühingute jaoks tähendab see uusi ärivõimalusi, kodanike jaoks aga võimalust elada, töötada ja õppida seal, kus nad soovivad.

Tänu ELi eeskirjadele on meie telefoniarved nüüd oluliselt väiksemad: alates 2017. aasta juunist on rändlustasud minevik. Spetsialistid saavad pakkuda oma teenuseid 28 riigis ja sellega kaasneb minimaalne paberimäärimine. Äriühingutel on võimalus võistelda riigihankelepingute pärast kõikjal ELis. See on oluline sektor mahuga 2,3 triljonit eurot. Erasmuse üliõpilased veedavad aasta välismaal ja nende diplomeid tunnustatakse koduriigis. Kõik see muudab meie elu paremaks.

Kuid rahuloluks pole veel põhjust: asjad, mida me võtame iseenesestmõistetavana, ei pruugi kestma jääda. Meie majanduse elavdamine on küll kindlates kätes – 2016. aasta esimeses kvartalis kasvas ELi majandus USA omast kiiremini –, kuid sellest ei piisa. Iga viies noor eurooplane on ikka veel töötu.

On aeg tegutseda tõhusamalt. Oma aruandes Euroopa mõõtme puudumisest tulenevate kulude kohta prognoosib Euroopa Parlament, et meie majandus saaks täiesti ühtsest turust kasu üle 1 triljoni euro. See tähendab miljoneid töökohti ja on eesmärk, mille poole on põhjust püüelda.

Me peame kiiremas korras kõrvaldama tõkked digitaalmajanduses. Kui me suutsime kaotada riigipiirid, mis kunagi takistasid tavakaubandust, ei saa me lubada, et needsamad piirid vaatavad vastu meie kuvaritelt, takistades inimesi veebis oste sooritamast. Tarbijad peaksid saama ligipääsu mis tahes teenusele mis tahes seadme kaudu, kus iganes nad ka ei viibiks. Selle saavutamiseks on komisjon juba algatanud esimesed ettepanekud. Kuid see on alles algus.

Tavaelus takistavad liiga suured kättetoimetamistasud väiksematel jaemüüjatel sageli uutele turgudele laienemist. Väikese postipaki teise liikmesriiki kättetoimetamise hind võib olla viis korda kõrgem kui samasuguse paki kättetoimetamine koduriigis, isegi kui sihtkoht on käeulatuses teisel pool riigipiiri. Selline olukord peab muutuma.

Paljud meist unistavad oma äri asutamisest, kuid ei astu iialgi esimest sammu. Uue jagamismajandusega see muutub – madalad turule sisenemise tõkked võimaldavad inimestel oma ideid väiksema riskiga testida. Uute teenuste ja toodete potentsiaal on lõputu. Kuid poliitikakujundajad peavad kehtestama sobivad eeskirjad, millega tagatakse tasakaal ettevõtlusvabaduse ja tarbijakaitse vahel.

Euroopas ei ole puudust ei andekatest inimestest ega innovatsioonist. Uued äriideed vajavad piisavalt suurt turgu ja lihtsaid eeskirju, mis pakuvad selgust ja tuge. Alustavad äriühingud vajavad ligipääsu rahastamisele, et muuta esimene edu uueks majanduskasvuks. Just seetõttu antakse Euroopa Liidu 315 miljardi euro suuruse investeerimiskavaga 150 000 väikeettevõtjale parem juurdepääs rahastamisele. Kuna kava rakendamine algas edukalt (esimesel tegutsemisaastal investeeriti täiendavalt rohkem kui 100 miljardit eurot), on Euroopa Komisjon teinud ettepaneku laiendada seda ka 2018. aasta järgsele ajale.

Oleme välja toonud mõne olulisima prioriteedi selleks, et Euroopa ühtne turg tooks kasu kõigile, nii äriühingutele kui ka tarbijatele, kus iganes nad paiknevad ja kuidas oma äri ajavad.

Kui Euroopa Liidu juhid selle kuu lõpupoole kohtuvad, kutsume me neid üles kõnealuseid ja mitmeid muid komisjoni poolt hiljuti algatatud ettepanekuid täielikult toetama.

Me palume neil kiiresti teha kaht asja: võtta selge kohustus jõuda kõigi ühtset turgu käsitlevate õigusaktide osas kokkuleppele enne 2018. aasta lõppu ning teha iga aasta juunis peetaval Euroopa Ülemkogu kohtumisel kokkuvõte ELi ühtse turu loomisel tehtud edusammudest.

Järgneva kahe aasta jooksul tuleb palju ära teha, kuid see on Euroopa kodanikele ja äriühingutele oluline.

Artikli autorid:
Jean-Claude Juncker, Euroopa Komisjoni president
Mark Rutte, Madalmaade peaminister, Euroopa Liidu Nõukogu ametis olev eesistuja

Autorist: Eurokratt

Kommenteeri

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Saad kasutada järgmisi HTML-i märgendeid ja atribuute: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>