Kirev Euroopa päev

Autor: • Lisatud 4. mai, 2016

Euroopa Päev 7Sel aastal tähistab Euroopa Liit oma sünnipäeva juba kümnendat korda Vabaduse väljakul. Tule kohale koos perega, kohtu sõpradega, leia uusi tuttavaid, aruta maailma asju ja naudi sportlikku passimängu!

7. mail kell 11 teevad laupäevale reipa sissejuhatuse näitleja Katariina Tamm ja saatejuht Urmas Vaino, kes hoiavad piduliste meeli erksana terve päeva. Kaunid hetked aga jätkuvad. Kell 11.15 kuulutatakse välja aasta eurooplane ning siis kõlab ka reisimängu avapauk.

Midagi uut, midagi vana
Traditsioonilise passimänguga kaasneb igal aastal ka mõni uuendus. Endiselt on Vabaduse väljakul telk, kus on üles rivistatud mitmed Euroopa Liidu liikmesriikide saatkonnad ja endiselt on valikus kolm teekonda, kuid on ka üllatajaid. Näiteks avab Eesti passimängu saatkond seekord oma uksed Eesti Rahvusraamatukogus Euroopa Liidu infokeskuses. Saatkonna esindaja Päivi Tampere lubab, et toimub palju põnevat. Saab lahendada ristsõna, mille lahendajate vahel loositakse välja koguperepääsmed Lottemaale, Lennusadamasse ja Nõmme seiklusparki. Avatud on lasteala, kus saab meisterdada ja osaleda kogu seina katva Euroopa ühispildi joonistamisel.

Kui sinu meelest „mõtelda on mõnus, kirjutada raskem“, nagu kõnelevad Hando Runneli luuleread, siis jäta meelde, et raamatukogus on üleval Briti referendumi- ja migratsiooniteemalised näitused. Seevastu Taani saatkonnas (Wismari 5) räägitakse Taani edusammudest digimaailmas ning tutvustatakse mobiiliäppe, mis hõlbustavad avalikke teenuseid. Saatkonna informatsioonispetsialist Kirke Torpan mainib ka Kopenhaagenis maikuu keskel toimuvat ÜRO konverentsi „Women Deliver“, kus teiste maailmanimede seas kõnelevad ka Taani peaminister ja välisminister ning kroonprintsess Mary. „Plaan on panna üles info konverentsi kohta ning ärgitada inimesi kirjutama paberile oma lubadusi selle kohta, mida nemad naiste heaolu jaoks maailmas teha saavad, tegema endast koos selle lubadusega foto ning postitama hashtag’iga #Ideliver. Need kogutakse lehele http://www.wd2016.dk/ideliver/“.

Nooremad külastajad saavad mängida online-puslet Taani vaatamisväärsustest ning saatkonna töötajad vastavad meeleldi küsimustele Taani turismi- ja õppimisvõimaluste kohta. Kellel juba nälg näpistab, võib osta taanipäraseid jäätisetuutusid.

Pauku peab saama!
Sel korral juhatab lastealal vägesid Leiutajateküla Lotte! Igal aastal mõeldakse lastele välja üha uusi ja lõbusamaid üllatusi, mis ei tähenda, et vanad head meelelahutused kuskile kaoks: ägedad näomaalingud, üliarmsad õhupallifiguurid ja batuut on taas kord kohal. Uus ja huvitav on vaatemänguline teadusetendus. Pauku lubatakse samuti teha. Neid teaduskatseid saavad lapsed ka kodus järele proovida, kuna peaaegu kõiki katseid tehakse tavapäraste ainetega, nagu piim, vesi, õli ja sool ning need on igati ohutud! Osavnäppudele pakub pinget sõbrapaela punumine ja lõputult avaneva kaardi meisterdamine.

Passimängu reeglid

Traditsiooniline passimäng.

Traditsiooniline passimäng.

1. Võta endale Vabaduse väljakult Euroopa päeva pass.
2. Kirjuta passi esimesele lehele oma andmed.
3. Vali teekond 1, 2 või 3 ja külasta teekonnale märgitud Euroopa Liidu riikide esindusi.
4. Võta igast külastuskohast oma passi vastava riigi lehele tempel.
5. Kui kõik vajalikud templid on kogutud, too täidetud pass Vabaduse väljaku infotelki 7. mail hiljemalt kell 15.30.
6. Kõik täidetud passid osalevad loosimises 7. mail kell 16.00 Vabaduse väljakul.
Peaauhinnaks on kolm reisikinkekaarti Euroopasse väärtusega 300, 700 ja 1000 eurot.

Digitehnoloogia, suupisted ja muusika

Fredrik Nordin, Rootsi saatkonna teine sekretär ja kultuurikoostöö ees vastutav diplomaat ütleb, et ka nende saatkonna (Pikk 28) peateema on digitehnoloogia. „Külalised saavad teada, kuidas tulevikutehnoloogia hakkab meie igapäevast elu mõjutama. Virtuaalne reaalsus ja digifotod on ühendatud näitusega mobiiltelefonidest, alates alguspäevist kuni tänaseni. Nagu ikka, pakutakse suupisteid ja jagatakse infot Rootsi kohta, mängitakse Rootsi muusikat ning kavas on auhinnamäng Rootsi teemal.“

Teistest sportlikumalt läheneb Euroopa päevale Leedu saatkond (Uus 15). Külalisi tervitatakse nii siseõuel kui ka majas sees. Kui õues saab korvpalli mängida – on ju leedukad ikkagi kuulus korvpallirahvas –, siis sees näidatakse lühifilme. Šarūnas Gurskas Leedu saatkonnast usub, et saatkonna hoonetega tutvumine, lühifilmide vaatamine ja osavõtt korvpallivõistlusest pakub kõigile huvi ja rõõmu. Saab maitsta ka traditsioonilisi suupisteid, nagu parima kvaliteediga Leedu juustu Džiugas ja ülimalt armastatud maiust Šakotis. Otse loomulikult kõlab Leedu muusika.

Euroopa Liit on ülimalt kirev ja see tuleb saatkondi külastades eriti hästi välja. Seepärast võta aega ja vestle saatkondade esindajatega. Peaasi, et märkad templeid koguda ja kuni kella 15.30ni tembeldatud loosilehed Vabaduse väljaku infotelki tuua, sest juba kell 16 algab loosimine. Nii kaua võid aga nautida vahepalasid Rullesti rulluisutajatelt ning elektro-popi bändidelt Avoid Dave ja Würffel.

Ära unusta proovida pannkooke! Seekord pole kohvikute pannkoogid kõik sugugi tavalised, vaid valmivad uue salarelva abil, milleks on pannkoogiprinter! Seda imet peab oma silmaga kaema.

Vaata tulevikku Geeniuse digitelgis!
Euroopa päev 8On üks erakordne koht, kus saad kogeda tehnoloogiamaailma suuri tulevikuvisioone, nimelt Geeniuse digitelk. Sa võid pähe panna VR kiivri ning sukelduda täielikult välja mõeldud maailma, mis tundub siiski hirmuäratavalt reaalne. Miks mitte oma loovat poolt veidi arendada? Eesti idufirma Sprayprinter näitab oma masinaga, kuidas katta seinad mustrite ja joonistustega, ning igaühel on võimalus käsi valgeks saada. Looval lainel jätkates tasub uurida ja järele proovida Mash Machine’i innovaatilisi muusikamasinaid: interaktiivseid laudu, mille abil võid ka sina DJ-ks hakata.

Põnevaid leide on teisigi. Bike-ID loodud äpi abil saab lisada jalgratta rahvusvahelisse registrisse ja selle soovi korral ka nende juures kindlustada. Jalgratastele pühendunud firmade hulgas on ka Ampler Bikes ja CoModule. Viimane toodab elektrijalgratastele mõistust ehk tarkvara ja analüütikat, millega saab prognoosida ratta sõiduulatust ning tootjal on võimalik ratta elu ja tervist jälgida. Kohapeal saab proovida sõita Eesti elektrirattaga.

Et elu lõbusamaks teha, on kohale toodud kuulsad Starship Technologiesi kullerrobotid ning droonid.

Pika päeva lõpetuseks on hea teada, et sellise idufirma nagu Heelosophy abiga saab mõõta oma jalgade raskuspunkte ning vastavalt sellele teha kinga sisetallad, mis koormavad jalgu universaalsetest taldadest tunduvalt vähem.

Avalda arvamust!
Euroopa päev 9Arvamusfestival on teada-tuntud, kuid seekordsel Euroopa päeval toimub esimest korda arvamusfestivali Euroopa eri, kus arutatakse Eesti ja Euroopa tulevikku ning olevikku puudutavaid küsimusi. Fookuses on Euroopa ühtse digitaalse turu loomine ning sõna võtavad paljud maailmakuulsad eestlased!

Kell 12
Kunas muutub Eesti füüsilisest riigist ainult virtuaalseks?
Enam ei ole tõesti paljuski vahet, kus keegi elab ja mis tööd ta teeb. Aga mida tähendab sellisel juhul riik koos oma füüsiliste piiride ja sümbolitega? Kas füüsiliselt ühes kohas paiknev riik, ühiskond ja kultuur on 21. sajandil üldse olulised ja milleks?
Sten Tamkivi, idufirma Teleport juht
Marju Lauristin, Euroopa Parlamendi saadik

Kell 13
Kuidas saada ülemaailmseks staariks Tallinnast, ühe sülearvuti ja suure tahtmisega?
Tänu tehnoloogia arengule võib suurte vanade tööstusharude muutmiseks piisata heast ideest ja julgest pealehakkamisest. Kuidas teha suuri asju väheste vahenditega ning kui lahti maailm praegu tegelikult on?
Kristjan Maruste, idufirma CoModule
Kaspar Korjus, Eesti e-residentsuse programmi direktor
Markus Marks, Bold Tuesday

Kell 14
Kas politseil peaks olema juurdepääs igaühe telefonile ja Facebooki kontole?
Võimud väidavad, et uute ohtudega toimetulekuks on neil vaja uusi tööriistu ning et internetiavarustesse peituvaid ja igaühele kättesaadavaid krüpteerimisvahendeid kasutavaid kurjategijaid on üliraske püüda. Kas maailma taas turvalisemaks tegemiseks peaksime avama oma elu rohkem neile, kes meid kaitsevad?
Siim Kallas, poliitik
Viljar Peep, andmekaitse inspektsiooni direktor

 

Teksti autor: Maarja Hein

Autorist: Eurokratt

Kommenteeri

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Saad kasutada järgmisi HTML-i märgendeid ja atribuute: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>