Euroala peaks IMF-is saama ühise esindatuse

Autor: • Lisatud 22. november, 2015
Tulevikus võiks euroala riikidel olla IMFs ühine esindatus

Tulevikus võiks euroala riikidel olla IMFs ühine esindatus

Selleks, et tugevamalt kaitsta oma huve rahvusvahelisel areenil ja rääkida rohkem kaasa maailma finantstuleviku planeerimises, peaks olema euroalal ühtne esindatus rahvusvahelistel majandus- ja rahandusfoorumitel, usub Euroopa Komisjon.

Sel sügisel teatas Euroopa Komisjon, et euroala välisesindatus ei ole suutnud sammu pidada euroala üha kasvava majandus- ja rahandusalase tähtsusega. Kui näiteks USA dollaril on rahvusvahelistel majandus- ja rahandusfoorumitel ühtne ja tugev esindatus, siis euroala liikmesriikidel on igaühel eraldi esindus ja komisjoni hinnangul ei suuda nad end ühehäälselt väljendada. Komisjon leiab, et olukorda tuleks muuta ja tegi ettepaneku luua euroala ühtne esindatus Rahvusvahelise Valuutafondi (IMF) juures.

See on osa komisjoni plaanist, kuidas euroala riigid Majandus- ja Rahandusliidu kaudu veelgi tugevamalt kokku lõimida. Plaan pandi kokku komisjoni asepresidendi Valdis Dombrovskise kabinetis. Dombrovskise kabinetiülem Taneli Lahti tunnistas intervjuus Eurokratile, et liikmesriigid muidugi ei taha kergekäeliselt ära anda oma esindatust IMF-is ja vahetada seda euroala ühe esindatuse vastu.

„Aga tundub, et oleme jõudnud punkti, kus euroala on piisavalt küps ja integreerunud selleks, et seda esindataks ühtsel viisil,” sõnas Lahti. „Ka meie globaalsed partnerid ootaksid seda.”

Praegu on igal liikmesriigil IMF-i juures oma esindus, euroalal tervikuna oma esindatus puudub. Lahti hinnangul on aga ühtse esindatuse tekkimine vältimatu, sest euroala tähtsus maailma majanduses väheneb ning Lahti kahtlustab, et kaugel pole aeg, kui võidakse öelda: peate oma esindatust IMF-is koomale tõmbama, sest te pole enam nii suur kui varem.

„Liikmesriigid peavad hakkama mõtlema sellele, et isegi kui Euroopa Liit kasvab, kasvavad teised kiiremini,” ütles Lahti. „Euroopa Liit jääb oluliseks toimijaks veel aastakümneteks, aga kui meie esindatus on fragmenteeritud, ei pea meid keegi varsti enam kuulama. Iga liikmesriik eraldiseisvana pole piisavalt oluline, aga ühise liiduna oleme olulised. Peame suutma end organiseerida.”

Eesti on IMF-is ühises valijaskonnas Põhja-Balti riikidega ning Eesti Panga teatel ei näe nad vajadust senise koostöö asendamiseks või lõpetamiseks. Panga rahvusvaheliste ja avalike suhete osakonna juhataja Raoul Lättemäe ütles, et Euroopa Komisjoni ettepanekut hakatakse alles arutama ning kindlasti analüüsitakse kõiki poolt- ja vastuargumente, millisel määral ja kui kiiresti on mõistlik viia euroala IMF-is ühise esindatuse alla ja kas ning kuidas peaksid EL-i institutsioonid olema edaspidi IMF-i töösse kaasatud.

“Meile on oluline see, et tugev koostöö on vaja tagada Euroopa Liidu riikide vahel tervikuna, mitte üksnes euroala siseselt,” ütles Lättemäe. Ta tunnistas, et pikemas perspektiivis on arutelu Euroopa esindatuse üle IMF-is õigustatud, sest aeg-ajalt tuleb oma tegevuste asjakohasust analüüsida, seda enam, et keskkond on aastatega muutunud. Ta tõi välja, et hoolimata tagasilöökidest on Euroopa lõimumine Majandus- ja Rahaliidu abil suurenenud ja teisalt on arenevate turgude osatähtsus globaalses majanduses ja sellega seoses ka rahvusvahelistes organisatsioonides suurenenud. Eeskätt viitas Lättemäe siin Hiinale.

“Kuidas sellises kontekstis oleks Euroopa huve IMF-is kõige parem ellu viia, selgub arutelude käigus,” ütles Lättemäe. Praegu ja lähitulevikus on Euroopa Majandus- ja Rahaliidul aga kindlasti palju olulisemaid küsimusi, millele keskenduda.”

 

Autorist: Eurokratt

Kommenteeri

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Saad kasutada järgmisi HTML-i märgendeid ja atribuute: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>