Eesti teadlane sai 1,5 miljoni euro suuruse uurimistoetuse

Autor: • Lisatud 19. september, 2016
Doktor Sõukandi uurimisvaldkond on etnobotaanika, mis uurib taimekasutust primitiivsete rahvaste hulgas: kuidas erinevate kultuuride inimesed taimi kasutavad, klassifitseerivad, nimetavad ning neisse suhtuvad.

Doktor Sõukandi uurimisvaldkond on etnobotaanika, mis uurib taimekasutust primitiivsete rahvaste hulgas: kuidas erinevate kultuuride inimesed taimi kasutavad, klassifitseerivad, nimetavad ning neisse suhtuvad.

Eesti etnobotaanik Renata Sõukand sai esimese Eesti humanitaarteadlasena Euroopa Teadusnõukogult 1,5 miljoni euro suuruse alustava teadlase uurimistoetuse.

Doktor Sõukandi uurimisvaldkond on etnobotaanika, mis uurib taimekasutust primitiivsete rahvaste hulgas, käsitledes täpsemalt seda, kuidas erinevate kultuuride inimesed taimi kasutavad, klassifitseerivad, nimetavad ning nendesse suhtuvad.

Selle suurema raami sees on doktor Sõukand koos kolleeg Raivo Kallega uurinud eestlaste taimekasutust laiemalt, sealhulgas looduslikke toidutaimi ning inimeste ja loomade ravimisel kasutatud taimi nii ajalooliselt kui ka tänapäeval. Uurimisteemadeks on veel suhtumine taimedesse, nende äratundmine ja kategoriseerimine.

Renata Sõukandi sõnul on tema eesmärk arendada etnobotaanika eriala ning uurida ohutut taimekasutust: „Taimede kasutamise oskusest sõltub inimkonna ellujäämine. Minu eesmärk on uurida seda, kuidas NSV Liidu tekkimise ja lagunemisega pooleks jagatud väikerahvastel on arenenud erinevad taimekasutusmustrid. Mis ja kuidas on seda mõjutanud ning mis järeldusi me sellest teha võime, et kindlustada edaspidi jätkusuutlik ja ohutu taimekasutus.“

Grandi teeb tähelepanuväärseks ka asjaolu, et Euroopa Teadusnõukogu SH5 paneel, mis tegeleb kultuuri ja kultuuritootmisega, on seni eraldanud vaid ühe alustava teadlase grandi Ida-Euroopast pärit taotlejale.„Teise vooru pääses ligi 30 inimest ja nende hulgast valiti välja 12 grandisaajat. Minu paneel SH5 on andnud rekordiliselt vähe grante Ida-Euroopasse, seni oli algajatele eraldatud vaid üks grant Poola,“ütles dr Sõukand.

Etnobotaanika on nii Eesti kui ka maailma mõistes suhteliselt noor ja unikaalne uurimisala. Ainus varasem teadaolev Eesti professionaalne botaanik, kes tegeles etnobotaanikaga süvitsi, oli Gustav Vilbaste. Eesti Kirjandusmuuseum, kus Renata Sõukand töötab, on ainus teadusasutus, kus kolm aastat tagasi loodi etnobioloogia teaduri ametikoht.

Eestist on varem ERC-i toetuse pälvinud neli teadlast, neist alustava teadlase toetuse on saanud  meditsiiniprofessor Tambet Teesalu (2012–2016), õigusteaduste professor ja akadeemik Lauri Mälksoo (2009–2014) – mõlemad Tartu Ülikoolist. ERC-i väljakujunenud  tippteadlase grandi sai Tartu Ülikooli biokeemik Mart Loog (2015–2020)Tartu Ülikoolist; ERC-i kogenud teadlase grandi (2013–2018) on saanud taimefüsioloog  ja akadeemik Ülo Niinemets Eesti Maaülikoolist.

ERC-i grantide taotlemise ettevalmistust Eestis toetab Eesti Teadusagentuur.

 

 

 

 

 

Autorist: Eurokratt

Kommenteeri

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Saad kasutada järgmisi HTML-i märgendeid ja atribuute: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>